Zabezpieczenie szkuty z XV wieku

Wanna wychwytowa dla Państwowego Muzeum Archeologicznego

Ogromna szkuta wiślana  z XV wieku to polska sensacja archeologiczna z 2018 roku. Odnaleziony pod Czerskiem statek, jest gigantyczną jednostką transportową, pochodzącą z 1481 r. Aby podkreślić, jak ogromny to obiekt, eksperci tłumaczą, że łódź pływała po Wiśle już w czasach Krzysztofa Kolumba i była większa niż statki, którymi odkrywca dopłynął przez Atlantyk do Ameryki. 

Szkuta aby zostać wydobyta, czekała na utworzenie specjalnego miejsca do konserwacji jej elementów. Państwowe Muzeum Archeologiczne, w ramach rozbudowy swojej nowej pracowni, zapewniającej bezpieczne przechowywanie drewnianych elementów szkuty, zwróciło się do Exflo o stworzenie specjalnych wanien. 

Przygotowaliśmy propozycję basenów – wanien, na specjalnej konstrukcji stalowej, na której była umieszczona wodoszczelna i mocna membrana, odporna również na dodatki chemiczne używane w procesach konserwacji drewna. 

Finalnie, w październiku 2018 roku,  dostarczyliśmy wspomniane wanny –  baseny. Niektóre z nich, były wyposażone w maty elektryczne, które podgrzewały zgromadzoną wodę z dodatkami.

Wanna wychwytowa dla PMA