30.09.2024
W ramach działań mających na celu ochronę środowiska i wspieranie zrównoważonego rolnictwa, rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie na szereg inwestycji, w tym zakup zbiorników na gnojowicę. Nabór wniosków na to dofinansowanie zaczyna się 23 października a kończy 20 listopada 2024 roku. Dofinansowanie jakie można otrzymać sięga rzędu 200 tys. złotych wsparcia na zakup sprzętu rolniczego.

Dotacje na zbiorniki na gnojowicę: jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

W ramach działań mających na celu ochronę środowiska i wspieranie zrównoważonego rolnictwa, rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie na szereg inwestycji, w tym zakup zbiorników na gnojowicę. Nabór wniosków na to dofinansowanie zaczyna się 23 października a kończy 20 listopada 2024 roku. Dofinansowanie jakie można otrzymać sięga rzędu 200 tys. złotych wsparcia na zakup sprzętu rolniczego. 

Zbiorniki na gnojowicę i nawozy – kluczowa inwestycja w nowoczesnym rolnictwie

Jednym z elementów, które wliczają się w dotacje są zbiorniki na gnojowicę i nawozy. To niezbędne wyposażenie każdego nowoczesnego gospodarstwa, zwłaszcza tam, gdzie prowadzi się hodowlę zwierząt lub intensywną produkcję roślinną. Odpowiednie przechowywanie gnojowicy jest kluczowe zarówno z punktu widzenia efektywności gospodarstwa, jak i ochrony środowiska, gdyż pozwala to zapobiegać zanieczyszczeniu wód gruntowych oraz ogranicza emisję niepożądanych gazów.

Rolnicy mają możliwość uzyskania dotacji na różne rodzaje urządzeń wspomagających gospodarstwo i zapewniających wzrost bezpieczeństwa środowiska.

Jednym z takich elementów są m.in. elastyczne zbiorniki na poferment, gnojowicę i nawozy, które zyskują coraz większą popularność ze względu na ich funkcjonalność i łatwość montażu. Takie zbiorniki mają tę zaletę, że są łatwe w instalacji, nie wymagają pozwolenia oraz mogą być wykorzystywane sezonowo lub na stałe, a ich pojemność można dostosować do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.

Co można sfinansować w ramach dotacji?

Oprócz sprzętu rolniczego, dotacje obejmują również inne inwestycje związane z ochroną środowiska, jak np. zadaszenie płyty obornikowej, systemy oczyszczania powietrza z budynków inwentarskich, czy zbiorniki do retencji wody.

Rolnicy mogą również ubiegać się o dofinansowanie na zakup specjalistycznych programów komputerowych, które wspierają zarządzanie nawożeniem i bilansowaniem dawek pokarmowych, co pomaga w optymalizacji procesów na farmie.

Kto może uzyskać dotację?

O dotację może ubiegać się każdy rolnik, którego gospodarstwo nie przekracza 300 hektarów użytków rolnych. W przypadku produkcji zwierzęcej, istnieją dodatkowe ograniczenia, takie jak limit liczby stanowisk dla drobiu czy świń, aby promować zrównoważone i ekologiczne metody hodowli.

Dofinansowanie można uzyskać nie tylko indywidualnie, ale również jako grupa rolników. Grupa składająca się z minimum trzech rolników może uzyskać nawet do 80% kosztów kwalifikowalnych, co oznacza znacznie większe możliwości inwestycyjne. W przypadku rolników indywidualnych dofinansowanie wynosi maksymalnie 65% kosztów.

Jak skutecznie ubiegać się o dotację?

Aby otrzymać dotację, rolnicy muszą spełnić szereg warunków, m.in. uzyskać co najmniej 6 punktów w ocenie wniosku. Punkty przyznawane są m.in. za wielkość i rodzaj produkcji, zastosowanie rozwiązań cyfrowych, poprawę efektywności wykorzystania nawozów oraz położenie gospodarstwa w obszarze chronionym Natura 2000.

Jednak otrzymanie dotacji to dopiero pierwszy krok. Ważne jest, aby rolnik wywiązał się z zobowiązań wynikających z przyznanej pomocy. Niewywiązanie się z warunków może skutkować zwrotem dotacji, dlatego kluczowe jest skrupulatne rozliczenie się z realizowanych inwestycji.

Przygotowanie wniosku o dotację

Proces składania wniosków o dotacje dla rolników wymaga skrupulatnego przygotowania. Kluczowe dokumenty to szczegółowy opis planowanej inwestycji oraz aktualny plan gospodarstwa. Rolnicy muszą unikać najczęstszych błędów, takich jak brak załączników lub nieaktualne dane. Aby zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dotacje dla rolników, warto korzystać z programów wspomagających, np. przy planowaniu nowych inwestycji.

Długoterminowe korzyści finansowe

Inwestycja w nowoczesne zbiorniki, to nie tylko poprawa infrastruktury, ale również korzyści finansowe dla gospodarstwa. Dzięki ich zastosowaniu, rolnicy mogą efektywnie przechowywać nawozy, co obniża koszty operacyjne i minimalizuje straty. Dotacje dla rolników pomagają ograniczyć początkowe wydatki, a długoterminowo poprawia rentowność gospodarstwa. W perspektywie kilku lat, dzięki dotacjom dla rolników, oszczędności mogą znacznie przewyższyć początkowy koszt inwestycji.

Kontakt

Więcej informacji o dotacji znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/i104-inwestycje-przyczyniajace-sie-do-ochrony-srodowiska-i-klimatu

Sięgnij po nowoczesne zbiorniki na gnojowicę Farmer S. Masz pytania? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub dzwoniąc pod numer podany w zakładce „Kontakt”.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Podsumowanie:

  • 200 tys. zł – maksymalna kwota dotacji na zakup maszyny rolniczej dla indywidualnych rolników.
  • 600 tys. zł – maksymalna kwota dotacji, jaką może uzyskać grupa czterech rolników.
  • 300 hektarów – maksymalna powierzchnia gospodarstwa, które może ubiegać się o dotację.
  • 65% – procent kosztów kwalifikowalnych, które może pokryć dotacja dla indywidualnych rolników.
  • 80% – procent kosztów kwalifikowalnych, które może pokryć dotacja dla grupy rolników.
  • 40 tys. stanowisk – maksymalna liczba stanowisk dla drobiu w gospodarstwie, aby móc ubiegać się o dotację.2 tys. stanowisk – maksymalna liczba stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg, aby móc ubiegać się o dotację.
  • 750 stanowisk – maksymalna liczba stanowisk dla macior w gospodarstwie.
  • 3 rolników – minimalna liczba rolników, którzy mogą złożyć wspólny wniosek o dotację.
  • 6 punktów – minimalna liczba punktów potrzebna, aby otrzymać dofinansowanie.
  • Data składania wniosków: 23 października – 20 listopada 2024

    Piotr Melerski